makale-2

Su Yumuşatma

Su yumuşatma cihazları, filtrasyondan daha farklı bir prosesle çalışırlar. Su yumuşatma işleminin temel dayanağı iyon değiştirmedir. Suya sertlik veren temel iyonlar ‘Ca’ ve ‘Mg’ iyonlarıdır. İyon değiştirme işlemi için sodyum bazlı güçlü katyonik (asidik) reçine kullanılır. Reçine servis esnasında, sudaki +2 değerlikli ‘Ca’ ve ‘Mg’ iyonlarını üzerinde toplar.Rejenerasyon esnasında cihaza ‘Na’ iyonu verilir. Na iyonu en kolay ve ucuz olarak ‘NaCl’ bileşiği ile takviye edilebileceği için bu amaçla tuzlu su kullanılır. Reçine Na iyonunu tutarken Ca ve Mg iyonlarını bırakır. Suya sertlik veren iyonlar bu şekilde drene edilir. Cihaz reçinenin rejenerasyonu ile bir sonraki servise hazır konuma gelmiş olmaktadır.

Anlaşılacağı üzere su yumuşatma cihazının verimliliğini etkileyen en önemli parametreler reçine miktarı ve reçinenin kimyasal formudur.

Yüzey hızı ikincil parametre olarak kalmaktadır.Halk arasında kireç olarak söylenen suya sertlik veren kalsiyum ve magnezyum iyonları sudan alınarak su yumuşatılır. Su kalitesinin giderek düştüğü günümüz çevre koşullarında yumuşatılmış su kullanarak tüm su tesisatınızı kireçten koruyabilir, çamaşır ve bulaşık makinelerinizin ömrünü uzatır, su ısıtma amaçlı enerji tüketiminizi büyük ölçüde düşürürsünüz. Yumuşatılmış su kullanmanın faydaları sadece bunlarla sınırlı kalmaz, yumuşak su ile yıkanan çamaşırlar daha beyaz, renkliler daha canlı olur. Bulaşıklarda kireç lekeleri oluşmaz. Temizlik malzemeleri tüketiminiz büyük ölçüde düşer.